Plugins - Elementor Page Builder - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (1022 entries)

en: Already connected.
it: Già collegato.

en: Play on Mobile
it: Gioca su mobile

en: Pause on Interaction
it: Pausa su interazione

en: Positioning
it: Posizionamento

en: Background Position
it: Posizione Sfondo

en: Contain
it: Contenitore

en: Auto
it: Automatica

en: Background Size
it: Sfondo Dimensione

en: Become a super contributor by opting in to share non-sensitive plugin data and to get our updates.
it: Diventa un super collaboratore scegliendo di condividere i dati dei plugin non sensibili e di ricevere i nostri aggiornamenti.

en: Usage Data Sharing
it: Condivisione dei dati di utilizzo

en: Enabled
it: Abilitato

en: Pasted
it: Incollato

en: More
it: Altro

en: Drag To Delete
it: Trascina per cancellare

en: Saved Colors
it: Colori salvati

en: Add Picked Color
it: Aggiungi il colore scelto

en: Done
it: Fatto

en: Get Started
it: Inizia

en: Access this template and our entire library by creating a free personal account
it: Accedi a questo modello e a tutta la nostra biblioteca creando un account personale gratuito

en: Connect to Template Library
it: Connettiti alla libreria dei modelli

en: Connecting to the Library failed. Please try reloading the page and try again
it: Collegamento alla Biblioteca non riuscito. Prova a ricaricare la pagina e riprova

en: Connected as %s
it: Collegato come %s.

en: Connected successfully
it: Collegato con successo

en: Unable to connect
it: Impossibile connetersi

en: Enable Lightbox In Editor
it: Abilita Lightbox In Editor

en: Dark
it: Scuro

en: Light
it: Chiaro

en: Set light or dark mode, or use Auto Detect to sync it with your OS setting.
it: Impostare la modalità luce o buio, oppure utilizzare Auto Detect per sincronizzarla con l'impostazione del sistema operativo.

en: UI Theme
it: UI Tema

en: Preferences
it: Preferenze

en: Editor Preferences
it: Preferenze dell'editor

en: Don't rely solely on the FontAwesome icons everyone else is using! Differentiate your website and your style with custom icons you can upload from your favorite icons source.
it: Non affidarti unicamente alle icone di FontAwesome che tutti gli altri stanno utilizzando! Differenzia il tuo sito web e il tuo stile con icone personalizzate che puoi caricare dalla tua fonte preferita.

en: Add Your Custom Icons
it: Aggiungi le tue icone personalizzate

en: Custom Icons
it: Icone personalizzate

en: Transition
it: Transizione

en: Duration
it: Durata

[ctx: Background Control]
en: Images
it: Immagini

en: Clear Log
it: Cancella il log

en: Next
it: Successivo

en: Previous
it: Precedente

en: Amount
it: Importo

en: Add Element
it: Aggiungi elemento

en: Line
it: Linea

[ctx: shapes]
en: Tribal
it: Tribale

[ctx: shapes]
en: Trees
it: Alberi

[ctx: shapes]
en: Squares
it: Piazze

[ctx: shapes]
en: Stripes
it: Strisce

[ctx: shapes]
en: Leaves
it: Foglie

[ctx: shapes]
en: Half Rounds
it: Mezzi giri

[ctx: shapes]
en: Fir Tree
it: Abete

[ctx: shapes]
en: Dots
it: Punti

[ctx: shapes]
en: Rectangles
it: Rettangoli

[ctx: shapes]
en: Parallelogram
it: Parallelogramma

[ctx: shapes]
en: Rhombus
it: Rombi

[ctx: shapes]
en: Arrows
it: Frecce

[ctx: shapes]
en: Zigzag
it: Zig zag

[ctx: shapes]
en: Wavy
it: Ondulata

[ctx: shapes]
en: Squared
it: Quadrata

[ctx: shapes]
en: Slashes
it: Tagli

[ctx: shapes]
en: Multiple
it: Multipla

[ctx: shapes]
en: Curved
it: Curva

[ctx: shapes]
en: Curly
it: Riccia

en: Basic Gallery
it: Galleria di base

en: Out
it: Fuori

en: In
it: Dentro

en: Ken Burns Effect
it: Effetto Ken Burns

en: This cover image will replace the background video in case that the video could not be loaded.
it: Questa immagine di copertina sostituirà il video di sfondo nel caso in cui il video non viene caricato.

en: Play On Mobile
it: Riproduci su mobile

en: YouTube/Vimeo link, or link to video file (mp4 is recommended).
it: Link YouTube/Vimeo o file video (mp4 è raccomandato)

en: Reinstall
it: Reinstalla

en: Error occurred, The version selected is invalid. Try selecting different version.
it: Si è verificato un errore, la versione selezionata non è valida. Prova a selezionare una versione diversa.

en: File Path: %s
it: Percorso file: %s

en: Need Help
it: Serve Aiuto

en: Play Once
it: Riproduci una volta

en: Upload SVG
it: Carica SVG

en: Choose Video
it: Seleziona video

en: By clicking Sign Up, you agree to Elementor's <a href="%1$s">Terms of Service</a> and <a href="%2$s">Privacy Policy</a>
it: Facendo clic su Iscriviti, accetti i <a href="%1$s">Termini di servizio</a> e l'<a href="%2$s">Informativa sulla privacy</a> di Elementor

en: Your Email
it: La tua email

en: As a beta tester, you’ll receive an update that includes a testing version of Elementor and its content directly to your Email
it: Come beta tester, riceverai un aggiornamento che include una versione di prova di Elementor e i suoi contenuti direttamente sulla tua email

en: Get Beta Updates
it: Ottenere aggiornamenti beta

en: We recommend you only enable this feature if you understand the security risks involved.
it: Si consiglia di attivare questa funzione solo se si conoscono i rischi per la sicurezza.

en: Elementor will try to sanitize the SVG files, removing potential malicious code and scripts.
it: Elementor cercherà di sanificare i file SVG, rimuovendo il potenziale codice dannoso e gli script.

en: Please note! Allowing uploads of any files (SVG included) is a potential security risk.
it: Si prega di notare bene: consentire il caricamento di qualsiasi file (SVG incluso) è un potenziale rischio per la sicurezza.

en: <a id="beta-tester-first-to-know" href="%s">Click here</a> to join our first-to-know email updates.
it: <a id="beta-tester-first-to-know" href="%s">Clicca qui</a> per iscriverti ai nostri aggiornamenti via e-mail per le novità in anteprima

en: Template not exist.
it: Il template non esiste.

en: Responsive visibility will take effect only on preview or live page, and not while editing in Elementor.
it: La visibilità reattiva avrà effetto solo sull'anteprima o sulla pagina live, e non durante la modifica in Elementor.

en: Deprecated
it: Deprecato

en: Font Awesome 5 Migration
it: Migrazione Font Awesome 5

en: I acknowledge that some changes may affect my website and that this action cannot be undone.
it: Riconosco che alcune modifiche possono influenzare il mio sito web e che questa azione non può essere annullata.

en: I understand that by upgrading to Font Awesome 5,
it: Ho capito che passando a Font Awesome 5,

en: Hurray! The upgrade process to Font Awesome 5 was completed successfully.
it: Evviva! Il processo di aggiornamento a Font Awesome 5 è stato completato con successo.

en: Upgrade To Font Awesome 5
it: Aggiorna a Font Awesome 5

en: This action is not reversible and cannot be undone by rolling back to previous versions.
it: Questa azione non è reversibile e non può essere annullata riportandola alle versioni precedenti.

en: Please note that the upgrade process may cause some of the previously used Font Awesome 4 icons to look a bit different due to minor design changes made by Font Awesome.
it: Si prega di notare che il processo di aggiornamento può causare che alcune delle icone Font Awesome 4 precedentemente utilizzate abbiano un aspetto leggermente diverso a causa di piccole modifiche di design apportate da Font Awesome.

en: By upgrading, whenever you edit a page containing a Font Awesome 4 icon, Elementor will convert it to the new Font Awesome 5 icon.
it: Con l'aggiornamento, ogni volta che si modifica una pagina contenente un'icona Font Awesome 4, Elementor la convertirà nella nuova icona Font Awesome 5.

en: Access 1,500+ amazing Font Awesome 5 icons and enjoy faster performance and design flexibility.
it: Accesso a più di 1.500 fantastiche icone Font Awesome 5 icone e godere di prestazioni più veloci e flessibilità di progettazione.

en: Font Awesome Upgrade
it: Aggiornamento Font Awesome 5

en: Font Awesome 4 support script (shim.js) is a script that makes sure all previously selected Font Awesome 4 icons are displayed correctly while using Font Awesome 5 library.
it: Lo script di supporto Font Awesome 4 (shim.js) è un file che assicura che tutte le icone Font Awesome 4 precedentemente selezionate siano visualizzate correttamente mentre si utilizza la libreria Font Awesome 5.

en: Load Font Awesome 4 Support
it: Carica supporto Font Awesome 4

en: All Icons
it: Tutte le icone

en: Font Awesome - Brands
it: Font Awesome - Marchi

en: Font Awesome - Solid
it: Font Awesome - Solido

en: Font Awesome - Regular
it: Font Awesome - Regolare

en: Your site's .htaccess file appears to be missing.
it: Il file .htaccess del tuo sito sembra mancare.

en: Some of your theme files are missing.
it: Mancano alcuni dei tuoi file tematici.

en: Invalid SVG Format, file not uploaded for security reasons
it: Formato SVG non valido, file non caricato per motivi di sicurezza

en: SVG file is not allowed for security reasons
it: File SVG non è consentito per motivi di sicurezza

en: The uploaded %s file is not supported. Please upload a valid SVG file
it: Il file %s caricato non è supportato. Si prega di caricare un file SVG valido

en: Don't Show Again
it: Non mostrare di nuovo

en: Sign Up
it: Registrati

en: Get Pro
it: Ottieni Pro

en: Love using Elementor? <a href="%s">Learn how you can build better sites with Elementor Pro.</a>
it: Ami usare Elementor? <a href="%s">Scopri come costruire siti migliori con Elementor Pro.</a>

en: Become a Pro user to upload unlimited font icon folders to your website.
it: Diventa un utente Pro per caricare sul tuo sito web un numero illimitato di cartelle con icone di font.

en: Upload
it: Carica

en: My Libraries
it: Le mie librerie

en: Icon Library
it: Libreria icona

en: Click here for preview debug
it: Clicca qui per l'anteprima del debug

en: Note that %1$s will be completely removed once %2$s %3$s is released.
it: Si noti che %1$s sarà completamente rimosso una volta che %2$s %3$s viene rilasciato.

en: It has been replaced by <strong>%1$s</strong>.
it: È stato sostituito da <strong>%1$s</strong>.

en: The <strong>%1$s</strong> widget has been deprecated since %2$s %3$s.
it: Il widget <strong>%1$s</strong> è stato deprecato da %2$s %3$s.

en: Elementor v2.6 includes an upgrade from Font Awesome 4 to 5. In order to continue using icons, be sure to click "Upgrade".
it: Elementor v2.6 include un aggiornamento da Font Awesome 4 a 5. Per continuare a utilizzare le icone, assicurarsi di fare clic su "Aggiorna".

en: Elementor's New Icon Library
it: La nuova libreria di icone di Elementor

en: Before you enable SVG upload, note that SVG files include a security risk. Elementor does run a process to remove possible malicious code, but there is still risk involved when using such files.
it: Prima di abilitare il caricamento di SVG, si noti che i file SVG includono un rischio per la sicurezza. Elementor esegue un processo per rimuovere eventuali codici dannosi, ma c'è ancora il rischio di utilizzare tali file.

en: Enable SVG Uploads
it: Abilita caricamento SVG

en: Document not found.
it: Documento non trovato.

en: Elementor 2.5 introduces key changes to the layout using CSS Flexbox. Your existing pages might have been affected, please review your page before publishing.
it: Elementor 2.5 introduce modifiche chiave al layout utilizzando CSS Flexbox. Le tue pagine esistenti potrebbero essere state interessate, controlla la tua pagina prima della pubblicazione.

en: Note: Flexbox Changes
it: Nota: Cambiamenti Flexbox

en: Vertical Orientation
it: Orientamento verticale

en: Horizontal Orientation
it: Orientamento orizzontale

en: Fixed
it: Fisso

en: Absolute
it: Assoluto

en: Custom positioning is not considered best practice for responsive web design and should not be used too frequently.
it: Il posizionamento personalizzato non è considerato la best practice per il web design reattivo e non dovrebbe essere usato troppo frequentemente.

en: Please note!
it: Si prega di notare!

en: Custom Width
it: Larghezza personalizzata

en: Custom Positioning
it: Posizionamento personalizzato

en: Get the Full Guide
it: Ottieni la guida completa

en: Get Help
it: Ottieni aiuto

en: Hidden
it: Nascosto

en: Overflow
it: Eccedenza

en: Motion Effects
it: Effetti di movimento

en: Horizontal Align
it: Allineamento orizzontale

en: Space Evenly
it: Spaziare Uniformemente

en: Space Around
it: Spaziare Intorno

en: Vertical Align
it: Allineamento verticale

en: Having problems loading Elementor? Please enable Safe Mode to troubleshoot.
it: Hai problemi a caricare Elementor? Si prega di abilitare la modalità provvisoria per la risoluzione dei problemi.

en: The issue was probably caused by one of your plugins or theme.
it: Il problema è stato probabilmente causato da uno dei tuoi plugin o dal tema.

en: Note: The ID link ONLY accepts these chars: %s
it: Nota: Il collegamento ID accetta SOLO questi caratteri: %s

en: Choose File
it: Scegli file

en: External URL
it: URL esterno

en: Order By
it: Ordina per

en: Read More Text
it: Testo Leggi Tutto

en: Note: This widget only affects themes that use `%s` in archive pages.
it: Nota: questo widget interessa solo i temi che usano `%s` nelle pagine archivio.

en: Continue reading
it: Continua a leggere

en: Read More
it: Leggi tutto

en: Location
it: Posizione

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
it: Continua a leggere %s

en: (more&hellip;)
it: (altro&hellip;)

[ctx: Template Library]
en: Filter by category
it: Filtra per categoria

[ctx: Template Library]
en: All Categories
it: Tutte le categorie

[ctx: Template Library]
en: Category
it: Categoria

[ctx: Template Library]
en: Categories
it: Categorie

[ctx: Template Library]
en: Templates
it: Template

[ctx: Background Control]
en: Y Position
it: Posizione Y

[ctx: Background Control]
en: X Position
it: Posizione X

[ctx: Background Control]
en: Custom
it: Personalizzato

en: Theme Builder is the industry leading all-in-one solution that lets you customize every part of your WordPress theme visually: Header, Footer, Single, Archive & WooCommerce.
it: Theme Builder è la soluzione all-in-one leader del settore che ti consente di personalizzare visivamente ogni parte del tuo tema WordPress: Intestazione, Piè di pagina, Singolo, Archivio e WooCommerce.

en: Get Theme Builder
it: Ottieni Theme Builder

en: Popup Builder lets you take advantage of all the amazing features in Elementor, so you can build beautiful & highly converting popups. Go pro and start designing your popups today.
it: Popup Builder ti consente di sfruttare tutte le fantastiche funzionalità di Elementor, in modo da poter creare popup bellissimi e altamente convertitori. Diventa PRO e inizia a progettare i tuoi popup oggi.

en: Get Popup Builder
it: Ottieni Popup Builder

en: Popups
it: Popup

en: Theme Templates
it: Template Tema

en: Enable Safe Mode
it: Abilita la modalità provvisoria

en: Can't Edit?
it: Non è possibile modificare?

en: Please note! We couldn't deactivate all of your plugins on Safe Mode. Please <a href="%s" target="_blank">read more</a> about this issue.
it: Si prega di notare che che non è stato possibile disattivare tutti i plug-in in modalità provvisoria. Si prega di <a href="%s" target="_blank">leggere ulteriori</a> su questo problema.

en: <a href="%s" target="_blank">Click here</a> to troubleshoot
it: <a href="%s" target="_blank">Fai clic qui</a> per risolvere i problemi

en: Still experiencing issues?
it: Hai ancora problemi?

en: Editor successfully loaded?
it: Editor caricato con successo?

en: Disable Safe Mode
it: Disabilita la modalità provvisoria

en: Safe Mode ON
it: Modalità provvisoria attivata

en: Cannot enable Safe Mode
it: Impossibile abilitare la modalità provvisoria

en: Safe Mode allows you to troubleshoot issues by only loading the editor, without loading the theme or any other plugin.
it: La modalità provvisoria ti consente di risolvere i problemi caricando solo l'editor, senza caricare il tema o altri plug-in.

en: Safe Mode
it: Modalità sicura

en: Please note that you are switching to WordPress default editor. Your current layout, design and content might break.
it: Si prega di notare che state passando all'editor di default di WordPress. Il tuo attuale layout, design e contenuti potrebbero rompersi.

en: Continue
it: Continua

en: Elementor Data Updater
it: Aggiornamento Dati Elementor

[ctx: Template Library]
en: Saved Templates
it: Template salvati

note: translators: %d: interval
en: Every %d minutes
it: Ogni %d minuti

en: %s The database update process is now complete. Thank you for updating to the latest version!
it: %s Il processo di aggiornamento del database è ora completo. Grazie per l'aggiornamento all'ultima versione!

en: %s Database update process is running in the background.
it: %s Il processo di aggiornamento del database è in esecuzione in background.

en: %s Your site database needs to be updated to the latest version.
it: %s Il database del tuo sito deve essere aggiornato alla versione più recente.

en: Every %d Minutes
it: Ogni %d minuti

en: Not Supported
it: Non supportato

en: Users
it: Utenti

en: Plugins
it: Plugin

en: Any Video
it: Qualsiasi video

en: Current Video Channel
it: Canale video corrente

en: Unmarked Color
it: Colore non marcato

en: Stars
it: Stelle

en: Outline
it: Contorno

en: Unmarked Style
it: Stile non marcato

en: Rating Scale
it: Scala di valutazione

en: Rating
it: Valutazione

en: Star Rating
it: Stelle

en: Custom Caption
it: Didascalia personalizzata

en: Attachment Caption
it: Didascalia allegato

en: Quit
it: Smettere

en: Keyboard Shortcuts
it: Tasti rapidi

en: Show / Hide Panel
it: Mostra / nascondi pannello

en: Go To
it: Vai a

en: Redo
it: Ripeti

en: Undo
it: Annulla

en: Type to find anything in Elementor
it: Digita per trovare qualcosa in Elementor

en: Customizer
it: Personalizza

en: Menus
it: Menu

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Create
it: Creare

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Disconnected Successfully.
it: Disconnesso con successo.

en: Connected Successfully.
it: Connesso con successo.

en: Connect
it: Connetti

en: Future
it: Futuro

en: Enter your URL
it: Inserisci il tuo URL

en: Show editing handles when hovering over the element edit button.
it: Mostra maniglie di modifica quando si passa il mouse sopra il pulsante di modifica dell'elemento

en: Editing Handles
it: Maniglie di Modifica

note: translators: %d: Breakpoint value
en: Sets the breakpoint between tablet and mobile devices. Below this breakpoint mobile layout will appear (Default: %dpx).
it: Imposta il punto di interruzione tra tablet e dispositivi mobili. Sotto questo punto di interruzione apparirà il layout mobile (Predefinito: %dpx).

note: translators: %d: Breakpoint value
en: Sets the breakpoint between desktop and tablet devices. Below this breakpoint tablet layout will appear (Default: %dpx).
it: Imposta il punto di interruzione tra i dispositivi desktop e tablet. Sotto questo punto di interruzione apparirà il layout del tablet (Predefinito: %dpx).

en: We recommend you watch this 2 minute getting started video, and then try the editor yourself by dragging and dropping elements to create your first page.
it: Ti consigliamo di guardare questo video introduttivo della durata di 2 minuti, così potrai provare personalmente l'editor trascinando gli elementi per creare la tua prima pagina.

en: Welcome to Elementor
it: Benvenuto su Elementor

en: Create Your First Post
it: Crea il tuo primo articolo

en: Create Your First Page
it: Crea la tua prima pagina

en: Getting Started
it: Iniziare

en: Inner Section
it: Sezione Interna

en: Once you fill your page with content, this window will give you an overview display of all the page elements. This way, you can easily move around any section, column, or widget.
it: Una volta che hai riempito la tua pagina di contenuti, questa finestra ti mostrerà una panoramica di tutti gli elementi della pagina. In questo modo, puoi spostare facilmente le diverse sezioni, colonne e widget.

en: Easy Navigation is Here!
it: La navigazione semplice è qui!

en: Empty
it: Vuoto

en: Navigator
it: Navigatore

en: Skip
it: Salta

en: Paste URL or type
it: Incolla l'URL o digita

[ctx: Filter Control]
en: Hue
it: Colore

en: Debug Bar
it: Barra Debug

en: Hide Notification
it: Nascondi notifica

en: Happy To Help
it: Felice di aiutare

en: You created over 10 pages with Elementor. Great job! If you can spare a minute, please help us by leaving a five star review on WordPress.org.
it: Hai creato oltre 10 pagine con Elementor. Ottimo lavoro! Se puoi risparmiare un minuto, ti preghiamo di aiutarci lasciando una recensione a cinque stelle su WordPress.org.

en: Congrats!
it: Congratulazioni!

en: Debug Bar adds an admin bar menu that lists all the templates that are used on a page that is being displayed.
it: La Barra di Debug aggiunge un menu nella barra di amministrazione che elenca tutti i template utilizzati in una pagina che viene visualizzata.

en: Single
it: Singolo

en: All Content
it: Tutto il contenuto

en: Style Reset
it: Reimposta Stile

en: Style Pasted
it: Stile incollato

en: Modest Branding
it: Branding Modesto

en: Video Info
it: Info Video

en: Self Hosted
it: Auto Ospitato

en: Source
it: Sorgente

en: Please make sure the ID is unique and not used elsewhere on the page this form is displayed. This field allows <code>A-z 0-9</code> & underscore chars without spaces.
it: Assicurati che l'ID sia univoco e non sia utilizzato altrove in questo modulo. Questo campo consente <code>A-z 0-9 </code> e segni di sottolineatura senza spazi.

en: Button ID
it: ID pulsante

en: Artwork
it: Opera d'arte

en: Mobile Breakpoint
it: Punto di Interruzione mobile

en: Tablet Breakpoint
it: Punto di Interruzione tablet

en: Site
it: Sito

en: Blend Mode
it: Modalità di fusione

en: Got It
it: Fatto

en: Now you can access all editing actions using right click.
it: Ora puoi accedere a tutte le azioni di modifica usando il tasto destro del mouse.

en: Meet Right Click
it: Incontra il clic destro

en: Copy All Content
it: Copia tutto il contenuto

en: Save as a Global
it: Salva come Globale

en: Reset Style
it: Reimposta Stile

en: Copy Style
it: Copia Stile

en: Copy
it: Copia

en: Preview for %s
it: Anteprima per %s

en: Drag widget here
it: Trascina il widget qui

[ctx: Filter Control]
en: CSS Filters
it: Filtri CSS

[ctx: Filter Control]
en: Saturation
it: Saturazione

[ctx: Filter Control]
en: Contrast
it: Contrasto

[ctx: Filter Control]
en: Brightness
it: Luminosità

[ctx: Filter Control]
en: Blur
it: Sfocatura

en: Specify an end time (in seconds)
it: Specifica un orario di fine (in secondi)

en: End Time
it: Orario di fine

en: Specify a start time (in seconds)
it: Specifica un orario di inizio (in secondi)

en: Start Time
it: Orario di inizio

en: Wait! Don't deactivate Elementor. You have to activate both Elementor and Elementor Pro in order for the plugin to work.
it: Aspetta! Non disattivare Elementor. Devi attivare sia Elementor che Elementor Pro affinché il plugin funzioni.

en: I have Elementor Pro
it: Ho Elementor Pro

en: Elementor Debugger
it: Debugger Elementor

en: Back to WordPress Editor
it: Torna all'editor di WordPress

note: translators: %s the title of the post type translators: %s: Template type label.
en: Add New %s
it: Aggiungi nuovo %s

note: translators: %d: Number of rows
en: %d row affected. | %d rows affected.
it[0]: %d riga interessata.
it[1]: %d righe interessate.

[ctx: Page Template]
en: Elementor Full Width
it: Elementor Larghezza Intera

en: Opacity
it: Opacità

en: Something went wrong.
it: Qualcosa è andato storto.

en: Max Width
it: Larghezza Massima

en: Position
it: Posizione

en: Templates Help You <span>Work Efficiently</span>
it: I template ti aiutano a <span>lavorare con efficienza</span>

en: New Template
it: Nuovo template

note: translators: %s: Element type.
en: Delete %s
it: Elimina %s

note: translators: 1: Elementor, 2: Link to plugin review
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
it: Ti è piaciuto %1$s? Per favore lasciaci una valutazione di %2$s. Apprezziamo molto il tuo supporto!

en: Knowledge Base
it: Documentazione

en: This template includes the header, full-width content and footer
it: Questo template include l'header, il contenuto a larghezza intera ed il footer

en: No header, no footer, just Elementor
it: Nessun header, nessun footer, solo Elementor

en: Default Page Template from your theme
it: Template di pagina predefinito dal tema

en: Page Layout
it: Layout Pagina

en: Current
it: Attuale

en: Play Video
it: Riproduci video

en: Inline
it: In linea

en: Separator
it: Separatore

en: Add templates and reuse them across your website. Easily export and import them to any other project, for an optimized workflow.
it: Aggiungi template e riutilizzali sul tuo sito web. Esportali e importali facilmente in qualsiasi altro progetto, per un flusso di lavoro ottimizzato.

note: translators: %s: Template type label.
en: Create Your First %s
it: Crea il tuo primo %s

en: All
it: Tutti

[ctx: Template Library]
en: My Templates
it: I miei template

en: Create Template
it: Crea template

en: Enter template name (optional)
it: Inserisci nome template (opzionale)

en: Name your template
it: Nome del tuo Template

en: Select the type of template you want to work on
it: Seleziona il tipo di template su cui desideri lavorare

en: Choose Template Type
it: Scegli il tipo di template

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
it: Usa i template per creare i diversi pezzi del tuo sito e riutilizzali con un clic quando necessario.

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
it: Font personalizzati ti consente di aggiungere i tuoi font self-hosted e di utilizzarli sui tuoi progetti Elementor per creare un linguaggio del brand unico.

en: Add Your Custom Fonts
it: Aggiungi il tuo font personalizzato

en: Custom Fonts
it: Font Personalizzati

en: Category
it: Categoria

en: More actions
it: Più azioni

en: Search Templates:
it: Cerca template:

en: Pages
it: Pagine

en: Blocks
it: Blocchi

en: Dynamic
it: Dinamico

en: This tag has no settings.
it: Questo tag non ha impostazioni.

[ctx: Border Control]
en: Groove
it: Scanalatura

note: translators: %s: Document title
en: %s Settings
it: %s Impostazioni

en: Want to give access only to content?
it: Vuoi dare accesso solo ai contenuti?

en: No access to editor
it: Nessun accesso all'editor

en: Role Excluded
it: Ruolo Escluso

en: Manage What Your Users Can Edit In Elementor
it: Gestisci ciò che i tuoi utenti possono modificare in Elementor

en: Role Manager
it: Gestore Ruolo

en: Featured Image
it: Immagine in evidenza

en: Body Style
it: Stile Body

en: Document
it: Documento

en: Action not found.
it: Azione non trovata.

en: Post not found.
it: Articolo non trovato.

en: Token Expired.
it: Token scaduto.

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
it: Imposta il numero di slide che scorrono allo scorrimento.

en: Note: Attachment Fixed works only on desktop.
it: Nota: L'attaccamento fisso lavora solo sui desktop.

en: Create New Post
it: Crea nuovo articolo

en: Unknown Error
it: Errore sconosciuto

en: Saving has been disabled until you’re reconnected.
it: Il salvataggio è stato disabilitato finché non ti sei riconnesso.

en: Server Error
it: Errore del server

en: Connection Lost
it: Connessione persa

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. You can restore the saved data fron the Revisions panel
it: Esiste un salvataggio automatico di questo post più recente rispetto alla versione di seguito. È possibile ripristinare i dati salvati dal pannello Revisioni

en: Restore Auto Saved Data
it: Ripristina i dati salvati automaticamente

en: Restore
it: Ripristina

en: Current Version
it: Versione corrente

en: Edit Published
it: Modifica Pubblicato

en: Edit Draft
it: Modifica Bozza

en: When you turn on privacy mode, YouTube won't store information about visitors on your website unless they play the video.
it: Quando attivi la modalità di privacy, YouTube non memorizzerà le informazioni sui visitatori sul tuo sito web a meno che non riproducano il video.

en: Privacy Mode
it: Modalità Privacy

en: Enter your shortcode
it: Inserisci il tuo shortcode

en: Enter your image caption
it: Inserisci didascalia dell'immagine

en: Enter your code
it: Inserisci il tuo codice

en: Add Your Heading Text Here
it: Aggiungi qui il testo dell'intestazione

en: Dismiss alert
it: Rimuovi avviso

en: Enter your description
it: Inserisci la tua descrizione

en: This is an Alert
it: Questo è un avviso

en: Active Icon
it: Icona attiva

note: translators: 1: Editing date, 2: Author display name
en: Last edited on %1$s by %2$s
it: Ultima modifica su %1$s da %2$s

note: translators: 1: Saving date, 2: Author display name
en: Draft saved on %1$s by %2$s
it: Bozza salvata su %1$s da %2$s

en: Dismiss
it: Ignora

en: View All Revisions
it: Visualizza tutte le revisioni

en: Have a look
it: Dare un'occhiata

en: Keep Editing
it: Continua a Modificare

en: This is just a draft. Play around and when you're done - click update.
it: Questa è solo una bozza. Gioca e quando hai finito - fai clic su aggiorna.

note: translators: %s: the document title.
en: Hurray! Your %s is live.
it: Evviva! %s è pubblicato.

en: Submit
it: Invia

en: Update
it: Aggiorna

en: Published
it: Pubblicato

en: Proceed Anyway
it: Procedere Comunque

en: Your browser isn't compatible with all of Elementor's editing features. We recommend you switch to another browser like Chrome or Firefox.
it: Il tuo browser non è compatibile con tutte le funzionalità di modifica di Elementor. Ti consigliamo di passare a un altro browser come Chrome o Firefox.

en: Your browser isn't compatible
it: Il tuo browser non è compatibile

en: No Results Found
it: Nessun risultato trovato

en: Please make sure your search is spelled correctly or try a different words.
it: Assicurati che la tua ricerca sia stata digitata correttamente o prova con parole diverse.

en: No Favorite Templates
it: Nessun template preferito

en: You can mark any pre-designed template as a favorite.
it: È possibile contrassegnare qualsiasi modello pre-progettato come preferito.

en: Import Document Settings
it: Importa Impostazioni Documento

en: Show Panel
it: Mostra Pannello

en: Dashboard Settings
it: Impostazioni Bacheca

en: Select File
it: Seleziona File

en: or
it: o

en: Drag & drop your .JSON or .zip template file
it: Trascina e rilascia il file .JSON o .zip

en: Import Template to Your Library
it: Importa il template nella tua libreria

en: Click here
it: Fai clic qui

en: Want to learn more about the Elementor library?
it: Vuoi saperne di più sulla libreria Elementor?

en: Favorite
it: Preferito

en: Creation Date
it: Data di creazione

en: Created By
it: Creato da

en: Search
it: Cerca

en: My Favorites
it: I miei preferiti

en: Popular
it: Popolare

en: Trend
it: Tendenza

en: New
it: Nuovo

en: Import Template
it: Importa template

en: Remove
it: Rimuovi

en: Duplicate
it: Duplica

en: Drag & Drop
it: Trascina e Rilascia

en: Hide Panel
it: Nascondi pannello

en: Save as Template
it: Salva come template

en: Save Draft
it: Salva bozza

en: Save Options
it: Salva opzioni

en: Publish
it: Pubblica

en: Preview Changes
it: Anteprima modifiche

en: Exit To Dashboard
it: Torna alla Bacheca

en: Search Widget:
it: Cerca widget:

en: Back to default
it: Torna al predefinito

[ctx: Typography Control]
en: Line Through
it: Linea in mezzo

[ctx: Typography Control]
en: Overline
it: Sopralineato

[ctx: Typography Control]
en: Underline
it: Sottolineatura

[ctx: Typography Control]
en: Decoration
it: Decorazione

en: Unlinked values
it: Valori non collegati

en: (opens in a new window)
it: (apri in una nuova scheda)

en: News & Updates
it: News e Aggiornamenti

en: Recently Edited
it: Modificato di recente

en: Create New Page
it: Crea nuova pagina

en: Elementor Overview
it: Panoramica di Elementor

en: Update Elementor Now
it: Aggiorna Elementor ora

en: Excerpt
it: Riassunto

en: Access denied.
it: Accesso negato.

en: Disable Default Fonts
it: Disabilita font predefiniti

en: End
it: Fine

en: Start
it: Inizio

en: Type Here
it: Digita qui

en: Reload Page
it: Ricarica la pagina

en: Your session has expired. Please reload the page to continue editing.
it: La tua sessione è scaduta. Ricarica la pagina per continuare le modifiche.

en: Timeout
it: Tempo scaduto

en: We're sorry, but something went wrong. Click on 'Learn more' and follow each of the steps to quickly solve it.
it: Si è verificato qualcosa di sbagliato. Fai clic su "Maggiori dettagli" e segui le indicazioni per risolvere il problema rapidamente.

en: The preview could not be loaded
it: L'anteprima non può essere caricata

en: Default Colors
it: Colori predefiniti

en: Update Notification
it: Aggiorna le notifiche

en: Unknown Value
it: Valore sconosciuto

en: Once you start working, you'll be able to redo / undo any action you make in the editor.
it: Mentre stai lavorando adesso puoi anche usare le funzioni ripeti / annulla delle azioni che fai nell'editor.

en: No History Yet
it: Cronologia non disponibile

en: Switch to Revisions tab for older versions
it: Passa alla scheda Revisioni per le versioni precedenti

en: Revisions
it: Revisioni

en: Actions
it: Azioni

en: Moved
it: Spostato

en: Added
it: Aggiunto

en: Documentation
it: Documentazione

en: History
it: Cronologia

en: UI Hover Color
it: Colore della UI al passaggio del mouse

en: UI Color
it: Colore UI

en: Edited
it: Modificato

en: Editing Started
it: Modifica Iniziata

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
it: Ombra

en: Mute
it: Silenzioso

en: Choose an Elementor template JSON file or a .zip archive of Elementor templates, and add them to the list of templates available in your library.
it: Scegli un template in file JSON o un archivio .zip dei template di Elementor e aggiungili alla lista dei template disponibili nella tua libreria.

en: You can customize the lightbox design by going to: Top-left hamburger icon > Global Settings > Lightbox.
it: Puoi personalizzare la struttura del lightbox andando nel: Menu hamburger in Alto a Sinistra > Impostazioni Generali > Lightbox.

[ctx: Text Shadow Control]
en: Text Shadow
it: Ombra del Testo

en: Open all image links in a lightbox popup window. The lightbox will automatically work on any link that leads to an image file.
it: Apri tutti i collegamenti delle immagini in una finestra popup con lightbox. Il lightbox a questo punto si aprirà ogni qualvolta che un collegamento conduce ad una immagine.

en: Image Lightbox
it: Lightbox Immagine

en: Global Settings
it: Impostazioni generali

en: Please Note: We do not recommend updating to a beta version on production sites.
it: Nota: sconsigliamo di aggiornare ad una versione beta i siti di produzione.

en: Beta Tester
it: Verificatore versioni beta

en: Turn-on Beta Tester, to get notified when a new beta version of Elementor or Elementor Pro is available. The Beta version will not install automatically. You always have the option to ignore it.
it: Attiva il Beta Tester, per ricevere notifica quando viene rilasciata una nuova versione beta di Elementor o E-Pro. La versione Beta non si installa automaticamente. Hai sempre l'opzione per ignorarla.

en: Become a Beta Tester
it: Diventa un Beta Tester

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
it: Avviso: Fai un backup del database prima di effettuare il ripristino.

en: Rollback Version
it: Versione di Ripristino

note: translators: %s: Elementor version
en: Experiencing an issue with Elementor version %s? Rollback to a previous version before the issue appeared.
it: Hai dei problemi con la versione %s di Elementor? Torna indietro alla versione precedente all'apparizione del problema.

en: Version Control
it: Controllo Versione

en: Switch Editor Loader Method
it: Metodo di Caricamento dell'Editor di Switch

en: Integrations
it: Integrazioni

en: Sets the default space between widgets (Default: 20)
it: Imposta la spaziatura predefinita tra i widget (Predefinito: 20)

en: Space Between Widgets
it: Spaziatura tra i widget

en: Rollback to Previous Version
it: Ripristina una Versione Precedente

en: Animation Delay
it: Ritardo Animazione

en: Transition Duration
it: Durata della transizione

en: Widgets Space
it: Spaziatura widget

note: translators: %s: Element type.
en: Add %s
it: Aggiungi %s

en: Attention: Importing may override previous settings.
it: Attenzione: l'importazione potrebbe ignorare le impostazioni precedenti.

en: Do you want to also import the document settings of the template?
it: Vuoi anche importare le impostazioni del documento del template?

en: Add nofollow
it: Aggiungi nofollow

en: Open in new window
it: Apri in nuova finestra

en: Link Options
it: Opzioni link

[ctx: Box Shadow Control]
en: Outline
it: Contorno

[ctx: Box Shadow Control]
en: Position
it: Posizione

note: translators: %s: Element name.
en: Edit %s
it: Modifica %s

note: translators: %s: Element type.
en: Duplicate %s
it: Duplica %s

en: Are you sure you want to reinstall previous version?
it: Sei certo di voler reinstallare la versione precedente?

note: translators: %s: WordPress version
en: Elementor requires WordPress version %s+. Because you are using an earlier version, the plugin is currently NOT RUNNING.
it: Elementor necessita della versione %s+ di WordPress e visto che stai usando una versione precedente il plugin non è attualmente attivo.

en: Use internal CSS that is embedded in the head of the page. For troubleshooting server configuration conflicts and managing development environments.
it: Utilizza il CSS interno che è incorporato nella head della pagina. Per la risoluzione dei conflitti di configurazione del server e la gestione degli ambienti di sviluppo.

en: Use external CSS files for all generated stylesheets. Choose this setting for better performance (recommended).
it: Uilizza i file di CSS esterni per tutti i fogli di stile generati. Seleziona quest'impostazione per una migliore prestazione (consigliato).

en: Internal Embedding
it: Incorporato internamente

en: External File
it: File esterno

en: CSS Print Method
it: Metodo di stampa CSS

en: For troubleshooting server configuration conflicts.
it: Per la risoluzione dei conflitti nella configurazione del server.

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disabilita

en: Status
it: Stato

en: Space
it: Spazio

en: Drop Cap
it: Capolettera

en: Elementor lets you hide the page title. This works for themes that have "h1.entry-title" selector. If your theme's selector is different, please enter it above.
it: Elementor ti permette di nascondere il titolo della pagina. Funziona con i temi che hanno il selettore "h1.entry-title". Se il selettore del tuo tema è diverso, inseriscilo qui  sopra.

en: Page Title Selector
it: Selettore del titolo della pagina

en: Select
it: Seleziona

en: Paste Style
it: Incolla Stile

note: translators: %s: Setting page link
en: Not working? You can set a different selector for the title in the <a href="%s" target="_blank">Settings page</a>.
it: Non funziona? Puoi inserire un selettore differente per il titolo in <a href="%s" target="_blank">Impostazioni pagina</a>..

en: Hide Title
it: Nascondi il titolo

en: Maintenance Mode ON
it: Modalità di manutenzione Attiva

en: Choose Template
it: Seleziona un template

en: Select one or go ahead and <a target="_blank" href="%s">create one</a> now.
it: Selezionane uno oppure procedi e <a target="_blank" href="%s">creane uno</a> adesso.

en: To enable maintenance mode you have to set a template for the maintenance mode page.
it: Per abilitare la modalità di manutenzione devi impostare un template per la pagina della modalità di manutenzione.

en: Edit Template
it: Modifica il template

en: Roles
it: Ruoli

en: Logged In
it: Connesso

en: Who Can Access
it: Chi può accedere

en: Coming Soon returns HTTP 200 code, meaning the site is ready to be indexed.
it: Se Prossima apertura restituisce il codice HTTP 200, significa che il sito è pronto per essere indicizzato.

en: Maintenance Mode returns HTTP 503 code, so search engines know to come back a short time later. It is not recommended to use this mode for more than a couple of days.
it: Se la modalità di manutenzione restituisce il codice HTTP 503, i motori di ricerca capiscono che devono ritornare dopo poco tempo. Non è consigliabile di utilizzare questa modalità per più di un paio di giorni.

en: Choose between Coming Soon mode (returning HTTP 200 code) or Maintenance Mode (returning HTTP 503 code).
it: Scegliere tra la modalità In arrivo (ritorno del codice HTTP 200) o la modalità di manutenzione (ritorno del codice HTTP 503).

en: Maintenance
it: Manutenzione

en: Coming Soon
it: Prossima apertura

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Choose Mode
it: Seleziona la modalità

en: Set your entire website as MAINTENANCE MODE, meaning the site is offline temporarily for maintenance, or set it as COMING SOON mode, meaning the site is offline until it is ready to be launched.
it: Impostare il tuo intero sito nella MODALITÀ DI MANUTENZIONE, significa che il sito sarà temporaneamente fuori servizio per manutenzione, mentre impostando la modalità Prossima apertura il sito sarà fuori servizio finchè non sarà pronto per essere pubblicato.

en: Maintenance Mode
it: Modalità di manutenzione

en: Bring to Front
it: Sposta in avanti

en: Space Between
it: Spazio intermedio

en: List
it: Elenco

[ctx: Shapes]
en: Book
it: A libro

[ctx: Shapes]
en: Split
it: A metà

[ctx: Shapes]
en: Arrow
it: Freccia

[ctx: Shapes]
en: Waves Pattern
it: Onde variabili

[ctx: Shapes]
en: Waves Brush
it: Pennellate

[ctx: Shapes]
en: Waves
it: Onde

[ctx: Shapes]
en: Curve Asymmetrical
it: Curva asimmetrica

[ctx: Shapes]
en: Curve
it: Curva

[ctx: Shapes]
en: Fan Opacity
it: Ventaglio sfumato

[ctx: Shapes]
en: Tilt Opacity
it: Diagonali sfumate

[ctx: Shapes]
en: Tilt
it: Diagonale

[ctx: Shapes]
en: Triangle Asymmetrical
it: Triangolo asimmetrico

[ctx: Shapes]
en: Triangle
it: Triangolo

[ctx: Shapes]
en: Pyramids
it: Piramidi

[ctx: Shapes]
en: Clouds
it: Nuvole

[ctx: Shapes]
en: Drops
it: Gocce

[ctx: Shapes]
en: Mountains
it: Montagne

en: Invert
it: Inverti

en: Shape Divider
it: Separatore sagomato

en: Note: The following colors won't work if Default Colors are enabled.
it: Nota: I seguenti colori non saranno utilizzabili se l'opzione Colori predefiniti è abilitato.

en: Navigation Width
it: Larghezza della barra di navigazione

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
it: Aggiungi il tuo id personalizzato senza il simbolo cancelletto. Es.: il-mio-id

[ctx: Background Control]
en: Angle
it: Angolo

[ctx: Background Control]
en: Radial
it: Radiale

[ctx: Background Control]
en: Linear
it: Lineare

[ctx: Background Control]
en: Type
it: Tipo

[ctx: Background Control]
en: Second Color
it: Colore secondario

[ctx: Background Control]
en: Location
it: Posizione

[ctx: Background Control]
en: Gradient
it: Gradiente

en: Checking this box will disable Elementor's Default Fonts, and make Elementor inherit the fonts from your theme.
it: Selezionando questa casella disabiliterai i font globali di Elementor, ed Elementor utilizzerà i font del tuo tema.

en: Checking this box will disable Elementor's Default Colors, and make Elementor inherit the colors from your theme.
it: Selezionando questa casella disabiliterai i colori globali di Elementor, ed Elementor utilizzerà i colori predefiniti del tuo tema.

en: Video Tutorials
it: Video Tutorial

en: View Elementor Video Tutorials
it: Visualizza i video tutorial di Elementor

en: Docs & FAQs
it: Documentazione & FAQ

en: View Elementor Documentation
it: Visualizza la documentazione di Elementor

en: The `from` and `to` URL's must be different
it: Il 'da' e 'a' dell'URL devono essere diversi

en: The `from` and `to` URL's must be valid URL's
it: Il 'da' e 'a' dell'URL devono essere degli URL validi

en: Enter your old and new URLs for your WordPress installation, to update all Elementor data (Relevant for domain transfers or move to 'HTTPS').
it: Inserisci il vecchio e il nuovo URL della tua installazione di WordPress, per aggiornare tutti i dati di Elementor (importate per i trasferimenti di dominio o per spostarlo su 'HTTPS').

en: Update Site Address (URL)
it: Aggiorna l'indirizzo del sito (URL)

note: translators: %s: Codex URL
en: <strong>Important:</strong> It is strongly recommended that you <a target="_blank" href="%s">backup your database</a> before using Replace URL.
it: <strong>Importante:</strong> È consigliabile <a target="_blank" href="%s">fare un backup del database</a> prima di utilizzare l'opzione Sostituzione dell'URL.

en: Replace URL
it: Sostituzione dell'URL

[ctx: System Info]
note: translators: 1: Minimum recommended_memory, 2: Codex URL
en: We recommend setting memory to at least %1$s. For more information, read about <a href="%2$s">how to Increase memory allocated to PHP</a>.
it: Ti consigliamo di impostare la memoria almeno a %1$s. Per ulteriori informazioni, leggere <a href="%2$s">come aumentare la memoria allocata per PHP</a>.

note: translators: 1: Human readable time difference, 2: Date
en: %1$s ago (%2$s)
it: %1$s fa (%2$s)

en: Autosave
it: Salvataggio automatico

en: Revision
it: Revisione

note: translators: %s: Codex URL
en: Learn more about <a target="_blank" href="%s">WordPress revisions</a>
it: Ulteriori informazioni sulle <a target="_blank" href="%s">revisioni di WordPress</a>

en: It looks like the post revision feature is unavailable in your website.
it: Sembra che la funzione revisione del post non sia disponibile sul tuo sito Web.

en: Start designing your page and you'll be able to see the entire revision history here.
it: Inizia a progettare la tua pagina e sarai in grado di vedere la cronologia completa delle tue revisioni qui.

en: Revision history lets you save your previous versions of your work, and restore them any time.
it: La cronologia delle revisioni consente di salvare le versioni precedenti del tuo lavoro e ripristinarli in qualsiasi momento.

en: By
it: Da

en: No Revisions Saved Yet
it: Non è stata ancora salvata alcuna revisione

en: Thousand Separator
it: Separatore di migliaia

[ctx: Background Control]
en: Default
it: Predefinito

en: Custom CSS lets you add CSS code to any widget, and see it render live right in the editor.
it: Il CSS personalizzato ti permette di aggiungere del codice CSS a ciascun widget e vedere le modifiche direttamente nell'editor.

en: Meet Our Custom CSS
it: Guarda il nostro CSS personalizzato

en: Custom CSS
it: CSS personalizzato

en: This feature is only available on Elementor Pro.
it: Questa funzionalità è disponibile solo in Elementor Pro.

en: With this feature, you can save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
it: Con questa funzionalità puoi salvare un widget come globale e poi aggiungerlo a molteplici aree. Tutte le aree saranno modificabili da un singolo posto.

en: Meet Our Global Widget
it: Guarda il nostro widget globale

en: Go Pro
it: Passa a Pro

en: Get more with Elementor Pro
it: Ottieni di più con Elementor Pro

en: Global
it: Globale

en: Extra Large
it: Molto Grande

en: Extra Small
it: Molto Piccolo

en: Styles set in Elementor are saved in CSS files in the uploads folder. Recreate those files, according to the most recent settings.
it: Gli stili impostati in Elementor vengono salvati in file CSS nella cartella Uploads. Ricrea quei file, in base alle impostazioni più recenti.

en: Regenerate Files
it: Rigenera i file

en: Regenerate CSS
it: Rigenera il CSS

en: Improve Elementor
it: Migliora Elementor

en: Invalid Data: The Template ID cannot be the same as the currently edited template. Please choose a different one.
it: Dati non validi: L'ID del template non può essere uguale al template che stai modificando. Devi sceglierne una diversa.

en: Skin
it: Pelle

en: Descending order
it: Ordinamento decrescente

en: Ascending order
it: Ordinamento crescente

en: Attention: We are going to DELETE ALL CONTENT from this page. Are you sure you want to do that?
it: Attenzione: stiamo per eliminare tutti i contenuti da questa pagina. Sei sicuro di volerlo fare?

en: Delete All Content
it: Elimina tutto il contenuto

en: %s are disabled
it: %s sono disabilitati

en: Update changes to page
it: Aggiorna modifiche alla pagina

en: No thanks
it: No grazie

en: Enter parent element selector to which stretched sections will fit to (e.g. #primary / .wrapper / main etc). Leave blank to fit to page width.
it: Immetti il selettore dell'elemento genitore al quale le sezioni allungate devono adattarsi (es. #primary / .wrapper / main ecc). Lasciare vuoto per adattarsi alla larghezza della pagina.

en: Stretched Section Fit To
it: Adattare sezione allargata a

en: Sets the default width of the content area (Default: 1140)
it: Imposta la larghezza predefinita dell'area del contenuto

en: Stretch the section to the full width of the page using JS.
it: Estendi la sezione all'intera larghezza della pagina attraverso JS.

en: Stretch Section
it: Estendi la sezione

en: Learn more.
it: Approfondisci.

en: Reverse Columns
it: Inverti colonne

en: Default Preview
it: Anteprima predefinita

en: Link values together
it: Collega insieme i valori

en: Remote
it: Remoto

en: Import Now
it: Importa adesso

en: Import Templates
it: Importa template

en: Export Template
it: Esporta template

en: (no title)
it: (senza titolo)

[ctx: Template Library]
en: Type
it: Tipi

[ctx: Template Library]
en: No Templates found in Trash
it: Nessun template trovato nel cestino

[ctx: Template Library]
en: No Templates found
it: Nessun template trovato

[ctx: Template Library]
en: Search Template
it: Cerca template

[ctx: Template Library]
en: View Template
it: Visualizza template

[ctx: Template Library]
en: All Templates
it: Tutti i template

[ctx: Template Library]
en: New Template
it: Nuovo template

[ctx: Template Library]
en: Edit Template
it: Modifica template

[ctx: Template Library]
en: Add New Template
it: Nuovo template

[ctx: Template Library]
en: Add New
it: Nuovo

en: Local
it: Locale

en: Elementor Library automatically updates on a daily basis. You can also manually update it by clicking on the sync button.
it: La Libreria di Elementor si aggiorna ogni giorno automaticamente. Puoi anche aggiornarla manualmente facendo clic sul pulsante Sincronizza Libreria.

en: Sync Library
it: Sincronizza Libreria

en: Tools
it: Strumenti

en: Are you sure you want to delete this template?
it: Desideri eliminare questo template?

en: Delete Template
it: Elimina template

en: Page
it: Pagina

note: translators: %s: Template type.
en: Save Your %s to Library
it: Salva %s nella Libreria

en: The following error(s) occurred while processing the request:
it: Si è verificato il seguente errore durante il processo della richiesta:

en: An error occurred
it: Si è verificato un errore

en: This is where your templates should be. Design it. Save it. Reuse it.
it: Qua troverai i tuoi template. Disegnali. Salvali. Riusali.

en: Haven’t Saved Templates Yet?
it: Non hai ancora salvato il tuo template?

en: Enter Template Name
it: Immetti il nome del template

en: Your designs will be available for export and reuse on any page or website
it: I tuoi template saranno disponibili per l'esportazione e riutilizzabili in qualsiasi pagina o anche in altri siti web

en: Export
it: Esporta

en: Stay tuned! More awesome templates coming real soon.
it: Resta in contatto! Molti altri splendidi template sono in arrivo prestissimo.

en: Back to Library
it: Torna alla libreria

en: Insert
it: Inserisci

en: My Templates
it: Template personalizzati

en: Library
it: Libreria

en: Close
it: Chiudi

en: Saved Templates
it: Template salvati

en: Template Library
it: Libreria Template

en: Select your Structure
it: Scegli la tua struttura

en: Add Template
it: Aggiungi template

[ctx: System Info]
note: translators: %s: Codex URL
en: If you want to modify the source code of your theme, we recommend using a <a href="%s">child theme</a>.
it: Se vuoi modificare il codice sorgente del tuo tema ti consigliamo di utilizzare un <a href="%s">tema figlio</a>.

en: Learn More
it: Approfondisci

en: Hover Animation
it: Animazione al passaggio del mouse

[ctx: Background Control]
en: Contain
it: Contenitore

en: Fast
it: Veloce

en: Slow
it: Lento

en: Submit & Deactivate
it: Invia e Disattiva

en: Disable Default Colors
it: Disattiva i colori predefiniti

en: Default Fonts
it: Caratteri predefiniti

en: Color Palettes
it: Tavolozze dei colori

en: Entrance Animation
it: Ingresso animazione

en: You can enable it from the <a href="%s" target="_blank">Elementor settings page</a>.
it: Puoi abilitarlo dalla <a href="%s" target="_blank">Pagina Impostazioni Elementor</a>.

[ctx: Box Shadow Control]
en: Box Shadow
it: Ombra riquadro

en: Vertical
it: Verticale

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Spread
it: Diffondi

en: Blur
it: Sfoca

en: Skip & Deactivate
it: Salta e Disattiva

en: Aside
it: A lato

en: Testimonial
it: Testimonianza

en: Official Color
it: Colori ufficiali

en: Rounded
it: Arrotondato

en: Social Icons
it: Icone social

en: My Skill
it: Le mie abilità

en: Username
it: Nome utente

en: Play Counts
it: Contatore riproduzioni

en: Comments
it: Commenti

en: Share Button
it: Pulsante Condividi

en: Download Button
it: Pulsante Scarica

en: Like Button
it: Pulsante Mi piace

en: Buy Button
it: Pulsante Acquista

en: Visual Player
it: Lettore visuale

en: Background Overlay
it: Sfondo overlay

en: Extended
it: Esteso

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Elementor:
it: Se hai un attimo di tempo condividi perchè stai disattivando Elementor:

en: Quick Feedback
it: Feedback Rapido

en: Please share the reason
it: Condividi la tua motivazione

en: Other
it: Altro

en: It's a temporary deactivation
it: Si tratta di una disattivazione temporanea

en: I couldn't get the plugin to work
it: Non sono riuscito a far funzionare il plugin

en: Please share which plugin
it: Condividi quale plugin

en: I found a better plugin
it: Ho trovato un plugin migliore

en: I no longer need the plugin
it: Non mi serve più il plugin

en: Update Now
it: Aggiorna ora

note: translators: %s: Elementor version
en: View Elementor version %s details
it: Visualizza i dettagli della versione %s di Elementor

note: translators: 1: Details URL, 2: Accessibility text, 3: Version number, 4: Update URL, 5: Accessibility text
en: There is a new version of Elementor Page Builder available. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">update now</a>.
it: È disponibile una nuova versione di Elementor Page Builder. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">Vedi i dettagli della versione %3$s</a> oppure <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">aggiorna ora</a>.

en: Custom URL
it: URL personalizzato

en: Paste
it: Incolla

en: Background
it: Sfondo

en: Wider
it: Più largo

en: General
it: Generale

en: Intro Byline
it: Firma dell'introduzione

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Outside
it: Esterno

en: Inside
it: Interno

en: Direction
it: Direzione

en: Additional Options
it: Opzioni aggiuntive

en: Arrows and Dots
it: Frecce e Punti

en: Left Border Width
it: Spessore bordo sinistro

en: Animation Duration
it: Durata dell'animazione

en: Image Stretch
it: Estendi l'Immagine

en: Image Carousel
it: Carosello d'immagini

en: Animation Speed
it: Velocità dell'animazione

en: You can crop the original image size to any custom size. You can also set a single value for height or width in order to keep the original size ratio.
it: Puoi ritagliare l'immagine originale in qualsiasi misura personalizzata. Puoi anche indicare solo un valore per l'altezza o la larghezza così da mantenere le proporzioni originali.

en: You must call 'the_content' function in the current template, in order for Elementor to work on this page.
it: Devi chiamare la funzione 'the_content' nel template attuale per permettere a Elementor di lavorare su questa pagina.

en: Sorry, the content area was not found in your page.
it: Il contenuto di quest'area non è stato trovato nella tua pagina.

en: Controls Color
it: Colori dei controlli

en: Intro Portrait
it: Introduzione portrait

en: Intro Title
it: Titolo introduzione

en: Loop
it: Ciclico

en: Video Options
it: Opzioni video

en: Display
it: Visualizzazione

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
it: Il server non ha ImageMagick o GD installate e/o abilitate! Una di queste librerie è richiesta per permettere a WordPress di scalare le immagini, Contatta l'amministratore del tuo server per abilitarle prima di continuare.

en: Insert Media
it: Inserisci media

note: translators: %s: The number of images.
en: %s Images Selected
it: %s immagini selezionate

[ctx: Image Size Control]
en: Image Dimension
it: Dimensioni dell'immagine

[ctx: Image Size Control]
en: Custom
it: Personalizzato

[ctx: Border Control]
en: Dashed
it: Tratteggiato

[ctx: Border Control]
en: Dotted
it: Puntinato

[ctx: Border Control]
en: Double
it: Doppio

[ctx: Border Control]
en: Solid
it: Solido

en: No Images Selected
it: Nessuna immagine selezionata

en: Fade
it: Sfuma

en: Effect
it: Effetto

en: Are you sure you want to reset this gallery?
it: Sei sicuro di voler reimpostare questa galleria?

[ctx: Image Size Control]
en: Full
it: Pieno

en: Reset Gallery
it: Reimposta la galleria

en: Vertical Alignment
it: Allineamento verticale

en: Infinite Loop
it: Ciclo infinito

en: Dots
it: Punti

[ctx: Image Size Control]
en: Image Size
it: Dimensioni dell'immagine

[ctx: Typography Control]
en: None
it: Nessuno

en: Title HTML Tag
it: Tag HTML Titolo

en: This is the heading
it: Questa è l'intestazione

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
it: Aggiungi la tua classe personalizzata SENZA il punto es. my-class

en: The list of fonts used if the chosen font is not available.
it: La lista dei font usati se il font scelto non è disponibile.

en: Default Generic Fonts
it: Font generici predefiniti

en: Pojo Themes
it: Temi Pojo

en: Form
it: Modulo

[ctx: System Info]
en: We recommend to use php 5.4 or higher
it: Raccomandiamo l'uso di PHP 5.4 o superiore

en: Elements
it: Elementi

note: Description of the plugin
en: The most advanced frontend drag & drop page builder. Create high-end, pixel perfect websites at record speeds. Any theme, any page, any design.
it: Il più avanzato costruttore di pagine di frontend drag & drop. Crea siti web di alto livello e perfetti al pixel a velocità record. Per ogni tema, ogni pagina, ogni design.

en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: Typography Control]
en: Oblique
it: Obliquo

[ctx: Typography Control]
en: Italic
it: Corsivo

[ctx: Typography Control]
en: Normal
it: Normale

[ctx: Typography Control]
en: Capitalize
it: Iniziali maiuscole

[ctx: Typography Control]
en: Lowercase
it: Minuscolo

[ctx: Typography Control]
en: Uppercase
it: Maiuscolo

en: Play Icon
it: Icona riproduzione

en: Image Overlay
it: Immagine sovrapposta

en: Player Controls
it: Controlli lettore

en: Suggested Videos
it: Video consigliati

en: Aspect Ratio
it: Proporzioni

en: Toggle Content
it: Contenuto commutatore

en: Toggle Title
it: Titolo commutatore

en: Toggle #2
it: Commutatore #2

en: Toggle #1
it: Commutatore #1

en: Toggle Items
it: Elementi del commutatore

en: Toggle
it: Commutatore

en: Text Editor
it: Editor di testo

en: Tab Content
it: Contenuto della scheda

en: Tab Title
it: Titolo della scheda

en: Tab #2
it: Scheda #2

en: Tab #1
it: Scheda #1

en: Tabs Items
it: Elementi delle schede

en: Tabs
it: Schede

en: Pause on Hover
it: Pausa al passaggio del mouse

en: Autoplay Speed
it: Velocità autoplay

en: Arrows
it: Frecce

en: Choose Sidebar
it: Seleziona una barra laterale

en: No sidebars were found
it: Non è stata trovata alcuna barra laterale

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Title Style
it: Stile titolo

en: Web Designer
it: Disegnatore web

en: e.g. Web Designer
it: es. Disegnatore web

en: Inner Text
it: Testo interno

en: Display Percentage
it: Visualizza percentuale

en: Percentage
it: Percentuale

en: Progress Bar
it: Barra di progressione

en: For Example: About
it: Per esempio: About

en: The ID of Menu Anchor.
it: L'ID dell'ancoraggio menu.

en: This ID will be the CSS ID you will have to use in your own page, Without #.
it: Questo ID sarà il CSS ID da utilizzare nella tua pagina senza #.

en: Anchor
it: Ancora

en: Menu Anchor
it: Ancoraggio del menu

en: Image Position
it: Posizione immagine

en: Image Spacing
it: Spaziatura immagine

en: Image Size
it: Dimensione immagine

en: Image Box
it: Riquadro immagine

en: Icon Hover
it: Icona al passaggio del mouse

en: Border Width
it: Spessore bordi

en: Rotate
it: Ruota

en: Secondary Color
it: Colore secondario

en: Primary Color
it: Colore principale

en: Square
it: Quadrato

en: Circle
it: Cerchio

en: Shape
it: Forma

en: Framed
it: Incorniciato

en: Stacked
it: Impilato

en: Text Indent
it: Indentazione del testo

en: List Item
it: Lista Elementi

en: List Item #3
it: Lista Elementi #3

en: List Item #2
it: Lista Elementi #2

en: List Item #1
it: Lista Elementi #1

en: Icon List
it: Lista Icone

en: Icon Spacing
it: Spaziatura dell'icona

en: Icon Box
it: Riquadro icona

en: HTML Code
it: Codice HTML

en: HTML Tag
it: Tag HTML

en: Enter your title
it: Immetti il titolo

en: Heading
it: Intestazione

en: Map
it: Mappa

en: Caption
it: Didascalia

en: Images
it: Immagini

en: Random
it: Casuale

en: Media File
it: File media

en: Attachment Page
it: Pagina dell’allegato

en: Add Images
it: Aggiungi immagini

en: Image Gallery
it: Galleria d'immagini

en: Gap
it: Spaziatura

en: Color
it: Colore

en: Weight
it: Spessore

en: Spacer
it: Distanziatore

en: Divider
it: Divisore

en: Number
it: Numero

en: Cool Number
it: Numero fantastico

en: Plus
it: Più

en: Number Suffix
it: Suffisso numero

en: Number Prefix
it: Prefisso numero

en: Ending Number
it: Numero finale

en: Starting Number
it: Numero iniziale

en: Counter
it: Contatore

en: Slides to Scroll
it: Slide da scorrere

en: Slides to Show
it: Slide da visualizzare

en: Choose Image
it: Scegli l'immagine

en: Image
it: Immagine

en: Border
it: Bordo

en: After
it: Dopo

en: Before
it: Prima

en: Icon Position
it: Posizione dell'icona

en: Icon
it: Icona

en: Size
it: Dimensione

en: Justified
it: Giustificato

en: Alignment
it: Allineamento

en: Large
it: Grande

en: Medium
it: Medio

en: Small
it: Piccolo

en: Button
it: Pulsante

en: Edit
it: Modifica

en: Hide On Mobile
it: Nascondi su Mobile

en: Hide On Tablet
it: Nascondi su Tablet

en: Hide On Desktop
it: Nascondi su Desktop

en: Border Radius
it: Raggio del bordo

en: Description
it: Descrizione

en: Title
it: Titolo

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Hide
it: Nascondi

en: Show
it: Mostra

en: Dismiss Button
it: Pulsante Ignora

en: I am a description. Click the edit button to change this text.
it: Sono una descrizione. Fai clic sul pulsante modifica per modificare questo testo.

en: Title & Description
it: Titolo e Descrizione

en: Danger
it: Pericolo

en: Warning
it: Avvertimento

en: Success
it: Successo

en: Type
it: Tipo

en: Alert
it: Avviso

en: Active Color
it: Colore attivo

en: Border Color
it: Colore del bordo

en: View
it: Visualizza

en: Accordion Content
it: Contenuto della fisarmonica

en: Accordion Title
it: Titolo della fisarmonica

en: Accordion #2
it: Fisarmonica #2

en: Accordion #1
it: Fisarmonica #1

en: Accordion Items
it: Elementi della fisarmonica

en: Accordion
it: Fisarmonica

en: Sure! I'd love to help
it: Certamente! Voglio aiutarvi

en: Love using Elementor? Become a super contributor by opting in to our non-sensitive plugin data collection and to our updates. We guarantee no sensitive data is collected.
it: Ti piace utilizzare Elementor? Diventa un super contribuente optando per la raccolta anonima dei dati del plugin e per i nostri aggiornamenti. Ti garantiamo che nessun dato sensibile verrà raccolto.

en: You don't have permissions to download this file
it: Non hai i permessi per scaricare questo file

en: Download System Info
it: Scarica le informazioni di sistema

en: You can copy the below info as simple text with Ctrl+C / Ctrl+V:
it: Puoi copiare le informazioni sottostanti come semplice testo usando Ctrl+C / Ctrl+V:

en: Copy & Paste Info
it: Copia e incolla le informazioni

en: System Info
it: Informazioni di sistema

en: Name
it: Nome

en: Themes
it: Temi

en: Yes
it: Sì

en: Exclude Roles
it: Escludi i ruoli

en: General Settings
it: Impostazioni Generali

en: Accent Text
it: Testo in Risalto

en: Body Text
it: Testo del Contenuto

en: Secondary Headline
it: Intestazione Secondaria

en: Primary Headline
it: Intestazione Principale

en: Accent
it: In risalto

en: Text
it: Testo

en: Secondary
it: Secondario

en: Primary
it: Principale

en: Navigation
it: Navigazione

en: Basic
it: Base

en: Visibility
it: Visibilità

en: Content Position
it: Posizione Contenuto

en: Middle
it: Centrale

en: Stretch
it: Estendi

en: Column Position
it: Posizione colonna

en: Minimum Height
it: Altezza minima

en: Min Height
it: Altezza min

en: Fit To Screen
it: Pieno schermo

en: Height
it: Altezza

en: Wide
it: Largo

en: Narrow
it: Stretto

en: No Gap
it: Nessuna spaziatura

en: Columns Gap
it: Spaziatura colonne

en: Content Width
it: Larghezza contenuto

en: Full Width
it: Larghezza piena

en: Width
it: Larghezza

en: Add New Column
it: Aggiungi nuova colonna

en: Column Width
it: Larghezza colonna

en: CSS Classes
it: Classi CSS

en: Padding
it: Rientro

en: Margin
it: Margine

en: Center
it: Centra

en: Text Align
it: Allineamento testo

en: Link Hover Color
it: Colore del link al passaggio del mouse

en: Link Color
it: Colore del link

en: Heading Color
it: Colore intestazione

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Typography
it: Tipografia

en: Removed
it: Rimosso

en: Column
it: Colonna

en: Section
it: Sezione

en: Structure
it: Struttura

en: Advanced
it: Avanzato

en: Style
it: Stile

en: Content
it: Contenuto

en: Columns
it: Colonne

en: About Elementor
it: Info su Elementor

en: Revision History
it: Cronologia revisioni

en: Soon
it: Presto

en: Colors
it: Colori

en: Please note: All unsaved changes will be lost.
it: Attenzione: Tutti i cambiamenti non salvati verranno persi.

en: Saved
it: Salvato

en: Go Back
it: Indietro

en: Take Over
it: Subentra

en: Cancel
it: Annulla

note: translators: %s: User name.
en: %s has taken over and is currently editing. Do you want to take over this page editing?
it: %s è subentrato e sta effettuando delle modifiche. Vuoi subentrare nella modifica di questa pagina?

note: translators: %s: Template type.
en: Are you sure you want to remove this %s?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo %s?

en: More Palettes
it: Altre Tavolozze

en: Color Palette
it: Tavolozza Colori

en: Apply
it: Applica

en: Discard
it: Abbandona

en: Reset
it: Reimposta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Responsive Mode
it: Modalità Responsive

en: View Page
it: Visualizza pagina

en: Widgets Panel
it: Pannello dei widget

en: Search Widget...
it: Cerca widget…

en: Add New Section
it: Aggiungi una nuova sezione

en: Loading
it: Caricamento

en: Add Item
it: Aggiungi elemento

en: Delete
it: Elimina

en: Select Icon
it: Selezione icona

en: Custom
it: Personalizzato

[ctx: Typography Control]
en: Typography
it: Tipografia

[ctx: Typography Control]
en: Letter Spacing
it: Spaziatura carattere

[ctx: Typography Control]
en: Line-Height
it: Altezza riga

en: Normal
it: Normale

[ctx: Typography Control]
en: Style
it: Stile

[ctx: Typography Control]
en: Transform
it: Trasformazione

[ctx: Typography Control]
en: Weight
it: Peso

[ctx: Typography Control]
en: Family
it: Famiglia

[ctx: Typography Control]
en: Size
it: Dimensione

[ctx: Border Control]
en: Color
it: Colore

[ctx: Border Control]
en: Width
it: Larghezza

en: Dashed
it: Tratteggiato

en: Dotted
it: Punteggiato

en: Double
it: Doppio

en: Solid
it: Solido

en: None
it: Nessuno

[ctx: Border Control]
en: Border Type
it: Tipo di bordo

[ctx: Background Control]
en: Background Fallback
it: Sfondo di ripiego

[ctx: Background Control]
en: Video Link
it: Link video

[ctx: Background Control]
en: Cover
it: Copertina

[ctx: Background Control]
en: Auto
it: Automatico

[ctx: Background Control]
en: Size
it: Dimensione

[ctx: Background Control]
en: Repeat-y
it: Ripeti verticalmente

[ctx: Background Control]
en: Repeat-x
it: Ripeti orizzontalmente

[ctx: Background Control]
en: No-repeat
it: Non ripetere

[ctx: Background Control]
en: Repeat
it: Ripetizione

[ctx: Background Control]
en: Fixed
it: Fisso

[ctx: Background Control]
en: Scroll
it: Scorrevole

[ctx: Background Control]
en: Attachment
it: Allegato

[ctx: Background Control]
en: Bottom Right
it: Sotto a Destra

[ctx: Background Control]
en: Bottom Center
it: Centrato Sotto

[ctx: Background Control]
en: Bottom Left
it: Sotto a Sinistra

[ctx: Background Control]
en: Center Right
it: Centrato a Destra

[ctx: Background Control]
en: Center Center
it: Centrato

[ctx: Background Control]
en: Center Left
it: Centrato a Sinistra

[ctx: Background Control]
en: Top Right
it: Sopra a Destra

[ctx: Background Control]
en: Top Center
it: Sopra al Centro

[ctx: Background Control]
en: Top Left
it: Sopra a Sinistra

[ctx: Background Control]
en: Position
it: Posizione

[ctx: Background Control]
en: Background Image
it: Immagine di sfondo

[ctx: Background Control]
en: Image
it: Immagine

[ctx: Background Control]
en: Background Color
it: Colore di sfondo

[ctx: Background Control]
en: Color
it: Colore

[ctx: Background Control]
en: Background Type
it: Tipo di sfondo

[ctx: Background Control]
en: Width
it: Larghezza

[ctx: Background Control]
en: Classic
it: Classico

en: System
it: Sistema

en: Left
it: Sinistra

en: Bottom
it: Sotto

en: Right
it: Destra

en: Top
it: Sopra

en: Default
it: Predefinito

en: Clear
it: Cancella

en: Edit with Elementor
it: Modifica con Elementor

en: &#8592; Back to WordPress Editor
it: &#8592; Torna all'Editor di WordPress

note: translators: %s: PHP version
en: Elementor requires PHP version %s+, plugin is currently NOT RUNNING.
it: Elementor richiede la versione PHP %s+, il plugin non è attualmente attivo.
